menusearch
majidabhari.ir

ازدواج سفید یا هم‌باشی سیاه در ایران

جستجو
۱۳۹۷/۱۱/۹ سه شنبه
(5)
(0)
ازدواج سفید یا هم‌باشی سیاه در ایران
ازدواج سفید یا هم‌باشی سیاه در ایران

خبرگزاری ایرنا: «مجید ابهری» آسیب شناس اجتماعی معتقد است: از جمله مهمترین عوارض و تهدیدهای پدیده موسوم به ازدواج سفید یا همان «هم باشی سیاه»، از بین بردن معیارهای صداقت و پاکدامنی در جامعه است.

وی ادامه داد: این پدیده باعث تنوع طلبی و تضعیف بنیان خانواده می شود از این رو باید امکانات ازدواج دائم از جمله اشتغال، مسکن و حمایت های مالی برای جوانان فراهم شود.

ابهری گفت: همچنین ایجاد امکان ازدواج موقت می تواند حداقل تکلیف فرزندان متولد شده را روشن کند تا از این طریق آسیب های اجتماعی و اخلاقی در جامعه کاسته شود.

وی، ازدواج گریزی، کمرنگ شدن ارزش های متعالی در تشکیل خانواده، تضعیف بنیان زندگی اخلاقی، تقویت تنوع طلبی و پیروی صرف از غریزه جنسی در میان جوانان را از دیگر آسیب ها و عوارض گسترش پدیده هم باشی سیاه برشمرد.

پدیده موسوم به ازدواج سفید یا همباشی شیوه‌ای از زندگی مشترک زن و مرد تعریف می شود که در آن افراد بدون ثبت هیچ سند دولتی،‌ قانونی یا مذهبی، زندگی زیر یک سقف را تجربه می‌کنند؛ کارشناسان هشدار می دهند برخلاف تصور عده ای که به این پدیده تمایل دارند، این نوع هم باشی نه تنها آرامش عمیق روحی و روانی افراد را به دنبال ندارد بلکه چارچوب های اجتماعی جامعه و بنیان خانواده را نیز دچار خدشه می کند.

ابهری، رفتارشناس و آسیب شناس اجتماعی با بیان اینکه آرامش روحی و جسمی در این نوع هم باشی رقم نمی خورد گفت: شواهد موجود در زندگی جمعی اثبات کرده که ادعای بعضی زنان و مردان که مدعی هستند با این نوع هم باشی به آرامش می رسند از پایه بی اساس است.

وی اضافه کرد: این نوع پدیده فقط ابزاری برای تخلیه انرژی، نیازهای جنسی و لذت جویی است و هیچ ربطی به آرامش روحی و روانی ندارد.

رفتارشناس و آسیب شناس اجتماعی ازدواج را به عنوان یکی از مقدس ترین روابط انسانی، ضامن تداوم نسل ها و نیز موجب آرامش روحی و روانی زنان و مردان دانست و افزود: در دهه اخیر به دلیل تغییرات سبک زندگی تحت تاثیر شبکه های ماهواره ای و فضای مجازی، بسیاری از رفتارهای فردی و اجتماعی از مسیر طبیعی و منطقی خارج شده است.

ابهری افزود: کاهش آمار ازدواج و دشواری های قانونی آن نیز به شرایط موجود دامن زده است و امروزه شاهد مواردی از ازدواج سفید یا هم باشی سیاه در جامعه هستیم.

رفتارشناس و آسیب شناس اجتماعی ادامه داد: در این نوع از هم باشی، زن و مرد برای فرار از مسئولیت های قانونی، شرعی و اقتصادی بدون هیچ تعهدی با یکدیگر زندگی می کنند و به محض اینکه از هم خسته شوند با یک خداحافظی جدا می شوند.

وی همچنین درباره اطلاق عنوان ازدواج سفید برای این نوع از هم باشی اظهارداشت: نبود هیچگونه نوشته و تعهدی بین زن و مرد از جمله علت های نامگذاری ازدواج سفید است.

ابهری گفت: معلوم نیست اگر نوزادی از این رابطه متولد شود چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد و براساس آمارها و شواهد موجود بسیاری از نوزادان سرراهی نیز مولود این نوع هم باشی هستند.

 

کانال تلگرام دکتر مجید ابهری
@drmajidabhari

توئیتر دکتر مجید ابهری :
https://twitter.com/drmajidabhari
سایت رسمی دکتر مجید ابهری :
http://majidabhari.ir

ویدئوهای دکتر مجید ابهری
مصاحبه های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabhari