menusearch
majidabhari.ir

ازدواج‌ صوری برای دریافت وام ازدواج/ دستورالعمل رئیس جمهور ازدواج‌های اجباری زیر 15 سال را از بین می‌برد

جستجو
۱۳۹۹/۴/۴ چهارشنبه
(1)
(0)
ازدواج‌ صوری برای دریافت وام ازدواج/ دستورالعمل رئیس جمهور ازدواج‌های اجباری زیر 15 سال را از بین می‌برد
ازدواج‌ صوری برای دریافت وام ازدواج/ دستورالعمل رئیس جمهور ازدواج‌های اجباری زیر 15 سال را از بین می‌برد

ازدواج به عنوان پیوند عاطفی دو انسان یکی از رمزهای دوام جامعه است اما متاسفانه این حرکت بسیار ارزشمند گاهی مورد سوءاستفاده فرصت طلبان قرار میگیرد.

ازدواجهای اجباری که در کشور ما صورت میگیرد یا برای «خون بس» و یا برای کاهش تعداد فرزندان در خانه روی میدهد که مورد دوم نشات گرفته از فقر مالی خانوادهها به ویژه روستائیان است.

در سالهای اخیر که وام ازدواج افزایش قابل توجهی پیدا کرده و این روزها به 100 میلیون تومان رسیده متاسفانه تعدادی از افراد سودجو از این حرکت سوءاستفاده میکنند.

آنها برای دریافت این وام، ازدواجهای صوری و اجباری انجام میدهند تا به اهداف مادی خود برسند.

بهترین روش مقابله با اینگونه ازدواجها، اجرای دستورالعمل رئیس جمهور است که واقعیت را از روش دروغ جدا میکند.

اگر در عمل این دستور اجرا شود و به هیچ نوجوان زیر 18 سالی وام ازدواج ندهند قطعا جلوی این سوءاستفادهها از وام ازدواج گرفته میشود.

وام ازدواج تمهید بسیار مناسبی برای کمک به جوانانی است که میخواهند زندگی خود را شروع کنند به همین دلیل نباید به خاطر افراد سوءاستفادهگر جلوی این امر پسندیده گرفته شود و مانعی جلوی آن قرار گیرد.

به نظر من درخصوص وام ازدواج باید شورای بررسی و پیگیری تشکیل شود که در مراحل مختلف پیوند دختر و پسر را پیگیری کند و اجازه ندهد تعدادی سوءاستفاده گر حرکت به این خوبی را متوقف کنند.

یکی از دلایل مهم فرار از خانه، ازدواجهای اجباری است.

دخترهایی که به اصرار خانواده با کسی ازدواج میکنند که خیلی اوقات تفاوت سنی زیادی دارند یا با کسی که هیچ علاقهای به او ندارند ازدواج میکنند برای فرار از وضعیت موجود از خانه فرار میکنند.

متاسفانه از آنجا که ازدواجهای اجباری بیشتر به صورت سنتی و جاری نمودن صیغه عقد صورت میگیرد و دفاتر رسمی، ازدواج دختران زیر سن قانونی را ثبت نمیکنند آمار دقیقی از این ازدواجها وجود ندارد.

با اجرای ضوابط محدودیت سنی برای وام ازدواج، قطعا جلوی ازدواجهای اجباری که زیر سن 18 سال و برای اهداف مالی صورت میگیرد، گرفته میشود.

 

مشاور،روانشناس و آسیب شناس اجتماعی دکتر مجید ابهری

کانال تلگرام دکتر مجید ابهری
@drmajidabhari

توئیتر دکتر مجید ابهری :
https://twitter.com/drmajidabhari
سایت رسمی دکتر مجید ابهری :
http://majidabhari.ir

ویدئوهای دکتر مجید ابهری
مصاحبه های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabhar

telegramtwiteraparat