menusearch
majidabhari.ir

آمار بالای جوانان معتادی که «نه گفتن» را بلد نبودند/ مهارت‌های زندگی، اصولی در مدارس تدریس شود

جستجو
۱۳۹۸/۹/۲۱ پنج شنبه
(1)
(0)
آمار بالای جوانان معتادی که «نه گفتن» را بلد نبودند/ مهارت‌های زندگی، اصولی در مدارس تدریس شود
آمار بالای جوانان معتادی که «نه گفتن» را بلد نبودند/ مهارت‌های زندگی، اصولی در مدارس تدریس شود

80 درصد از معتادان، توانایی نه گفتن را نداشته اند، با توجه به اینکه مهارت‌های زندگی، اصلی ضروری برای زندگی بهتر، جامعه منظم‌تر و روابط اجتماعی عالی‌تر است جز ارکان ضروری به شمار می‌آید.

متاسفانه از آن‌جایی‌ که در هیچ یک از مراحل تحصیلی، مهارت‌های زندگی به صورت اصولی و عمقی مورد توجه و تدریس قرار نمی‌گیرد، بسیاری از ناهنجاری‌های رفتاری و آسیب‎های اجتماعی ثمره ضعف این مهارت‌هاست.

یکی از اصلی‌ترین اصول مهارتی در روابط اجتماعی و رفتاری مرتبط با توانایی نه گفتن به خواسته‌های غیر معقول و غیر منطقی است، اگر فرزندان ما یاد بگیرند به دعوت‌های غیر اخلاقی در مورد مسائلی همچون کشیدن سیگار یا قلیان و انواع مختلف مواد مخدر، نه بگویند، مشکلات موجود در جامعه خلق نمی‌شوند.

از نگاه رفتارشناسی یکی از اصلی‌ترین دلایل ضعف مهارت نه گفتن، اعتماد به نفس و ترس از مسخره شدن است،نوجوانان و جوانان ما باید یاد بگیرند از تمسخر دیگران هیچ‌گونه ناراحتی به خود راه ندهند. عبارت‌هایی مثل بچه مثبت، کودک پاستوریزه، ترسو، بچه ننه و امثال آن‌، سخنانی هستند که معمولا به دنبال دعوت‌های غیر منطقی و مقاومت در مقابل آن‌ها بیان می‌شوند.

خودباوری و اعتماد به نفس در جوانان باید از خانواده شروع شود. تحقیر، تبعیض، مقایسه و تنبیه از عواملی ھستند که خودباوری را در فرزندان ضعیف کرده و از بین می‌برد.  همچنین در این مورد، والدین بهترین الگو رفتاری برای آموختن مهارت‌های زندگی به فرزندان بوده و آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها در مقام دوم می توانند این مهارت‌ها را تقویت کنند.

 

منبع : خبرگزاری برنا

 

مشاور،روانشناس و آسیب شناس اجتماعی دکتر مجید ابهری

کانال تلگرام دکتر مجید ابهری
@drmajidabhari

توئیتر دکتر مجید ابهری :
https://twitter.com/drmajidabhari
سایت رسمی دکتر مجید ابهری :
http://majidabhari.ir

ویدئوهای دکتر مجید ابهری
مصاحبه های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabhar